The Parliament of Tasmania from 1856

Surname: BIRD
Given Names: Bolton Stafford
Title and Honours: Mr, CMG
Qualifications:
Date and Place of Birth: 30 January 1840 - Hazlerigg, Northumberland, England
Date of Death: 15 December 1924 - Lunawanna, Tasmania

House of Assembly: (1) 27 May 1882 (2) 30 July 1904
Electorate: (1) Franklin (2) South Hobart
Party: Revenue Tariffs
Positions Held: Treasurer 1887-92; Speaker 1894-97; Opposition Leader 1892-94; 1898-99; Chair Committees 1919-21
Date of Departure: (1) 2 April 1903 (2) 30 April 1909
Reason for Departure: (1) Defeated. (2) Seat abolished.

Legislative Council: 4 May 1909
Electorate: Huon
Party: Independent
Positions Held: Chair Committees 1919-21
Date of Departure: 6 May 1924
Reason for Departure: Retired.

Comments:

House of Assembly Long Room Picture: Q

House of Assembly Long Room Picture Number indicates each Member's position in the photographic record.
Source: Parliament of Tasmania Members Biographical Database, Tasmanian Parliamentary Library.
Additional Reference Material:

A Handbook of Australian Government and Politics, 1890-1964 [by] Colin A. Hughes and B. D. Graham. Canberra, ANU Press, 1968.
Biographical Register of the Tasmanian Parliament, 1851-1960 / Scott Bennett and Barbara Bennett. Canberra : ANU, 1980.
A   B   C   D   E   F   G   H   I   J   K   L   M   N   O   P   Q   R   S   T   U   V   W   X   Y   Z

[Committees] [Hansard] [Historical Resources] [House of Assembly]
[Legislative Council] [
Parliamentary Library] [Research Service
]
Back to HomePage

Maintained by Computer and Electronic Services, Parliament of Tasmania. .
Feedback

Last Update: 24 November 2005