The Parliament of Tasmania from 1856

Surname: DOBSON
Given Names: William Lambert
Title and Honours: Sir (Knight 1886, KCMG 1897)
Qualifications: Lawyer, Puisne Judge (1870), Chief Justice (1886)
Date and Place of Birth: 24 April 1833 - Carr Hill, Gateshead, County Durham, England.
Date of Death: 17 March 1898 - Hobart, Tasmania

House of Assembly: (1) 31 May 1861 (2) 15 June 1864
Electorate: (1) Hobart Town (2) Campbell Town
Party:
Positions Held: Opposition Leader June1864 to November 1866; Attorney-General 1861-63; 1866-70; 1877-78
Date of Departure: (1) 7 November 1862 (2) February 1870
Reason for Departure: (1) Defeated. (2) Resigned.

Comments: First Chancellor of University of Tasmania.

House of Assembly Long Room Picture: 58

House of Assembly Long Room Picture Number indicates each Member's position in the photographic record.
Source: Parliament of Tasmania Members Biographical Database, Tasmanian Parliamentary Library.
Additional Reference Material:

A Handbook of Australian Government and Politics, 1890-1964 [by] Colin A. Hughes and B. D. Graham. Canberra, ANU Press, 1968.
Biographical Register of the Tasmanian Parliament, 1851-1960 / Scott Bennett and Barbara Bennett. Canberra : ANU, 1980.
A   B   C   D   E   F   G   H   I   J   K   L   M   N   O   P   Q   R   S   T   U   V   W   X   Y   Z

[Committees] [Hansard] [Historical Resources] [House of Assembly]
[Legislative Council] [
Parliamentary Library] [Research Service
]
Back to HomePage

Maintained by Computer and Electronic Services, Parliament of Tasmania. .
Feedback

Last Update: 24 November 2005