The Parliament of Tasmania from 1856

Surname: FENTON
Given Names: Michael
Title and Honours: Captain
Qualifications:
Date and Place of Birth: 1789 Castle Town, County Sligo, Ireland
Date of Death: 6 April 1874 - New Norfolk, Tasmania

House of Assembly: (1) 1840-45; 1847-51(2) 4 November 1851(3) 13 September 1856
Electorate: (1) N/A (2) New Norfolk 1851 to 1856 MLC(3) New Norfolk
Party:
Positions Held: Speaker 2 December 1856 - 8 May 1861
Date of Departure: (1) 1851 (2) June 1861
Reason for Departure: (1) Resigned (one of Patriotic Six).
(2) Parliament restructure. (3) Defeated.

Legislative Council: 4 November 1851
Electorate: New Norfolk
Party:
Positions Held: Speaker of LC 1855-56
Date of Departure: August 1856
Reason for Departure: Parliament restructure.

Comments: First Speaker of elected Assembly.

House of Assembly Long Room Picture: K

House of Assembly Long Room Picture Number indicates each Member's position in the photographic record.
Source: Parliament of Tasmania Members Biographical Database, Tasmanian Parliamentary Library.
Additional Reference Material:

A Handbook of Australian Government and Politics, 1890-1964 [by] Colin A. Hughes and B. D. Graham. Canberra, ANU Press, 1968.
Biographical Register of the Tasmanian Parliament, 1851-1960 / Scott Bennett and Barbara Bennett. Canberra : ANU, 1980.
A   B   C   D   E   F   G   H   I   J   K   L   M   N   O   P   Q   R   S   T   U   V   W   X   Y   Z

[Committees] [Hansard] [Historical Resources] [House of Assembly]
[Legislative Council] [
Parliamentary Library] [Research Service
]
Back to HomePage

Maintained by Computer and Electronic Services, Parliament of Tasmania. .
Feedback

Last Update: 24 November 2005