Legislative Council Select Committee on the Tasmanian Forests Agreement Bill 2012

Members:

Hon Rosemary Armitage MLC
Hon Ivan Dean MLC
Hon Craig Farrell MLC
Hon Ruth Forrest MLC
Hon Michael Gaffney MLC
Hon Vanessa Goodwin MLC
Hon Greg Hall MLC
Hon Paul Harriss MLC (Chair)
Hon Tony Mulder MLC
Hon Tania Rattray MLC
Hon Adriana Taylor MLC (Deputy Chair)
Hon Rob Valentine MLC
Hon Jim Wilkinson MLC

Administration:

Secretary

Mr Stuart Wright
Phone (03) 6212 2250
Fax: (03) 6231 1849
tfacommittee@parliament.tas.gov.au

   

Terms of Reference

Tasmanian Forest Agreement Bill 2012

Tasmanian Forest Agreement 2012

Order of the Council

How to make a Submission

Witness Information

Hobart Committee Hearings Broadcast

   
Closing Date for Submissions:
Friday, 18 January 2013

 

Media Releases:

15 March 2013
14 March 2013

25 February 2013

08 February 2013

01 February 2013

21 January 2013
10 January 2013

20 December 2012
Newspaper Advert

 

Public Hearings:

Witness List
15 January 2013 – 9.00am – 6.00pm – Committee Room 1, Parliament House, Hobart
16 January 2013 – 9.00am – 6.00pm – Committee Room 1, Parliament House, Hobart
17 January 2013 – 9.00am – 4.00pm – Committee Room 1, Parliament House, Hobart

Witness List
22 January 2013 – 9.00am – 5.15pm – Committee Room 1, Parliament House, Hobart
23 January 2013 – 9.00am – 5.00pm – Committee Room 1, Parliament House, Hobart
24 January 2013 – 9.00am – 3.30pm – Committee Room 1, Parliament House, Hobart

Witness List
5 February 2013 – 9.00am – 5.15pm – Committee Room 1, Parliament House, Hobart
6 February 2013 – 9.00am – 5.00pm – Committee Room 1, Parliament House, Hobart

7 February 2013 – 9.00am – 3.00pm – Hotel Grand Chancellor, 29 Cameron St, Launceston Tasmania 7250
(Launceston proceedings are open to the public but will not be available by broadcast)

Witness List
12 February 2013 – 9.00am – 5.00pm – Committee Room 1, Parliament House, Hobart
13 February 2013 – 9.00am – 4.00pm – Committee Room 1, Parliament House, Hobart

Witness List
28 February 2013 – 9.00am – 4.45pm in Committee Room 1, Parliament House, Hobart

Public hearings will be broadcast via the Parliament website

 

Submissions:

 
Aboriginal Land Council of Tasmania
Aboriginal Lands Council attach 1
AFG
AFG Addendum
AFPA
Alan Duggan
Amy Robertson
Andrew Carter
Andrew Kemp
Andrew Scott
Anne Layton-Bennett
Anthony Kjar
Austra Maddox
Australian Government
Australian Government attach 1
Bennetts Logging
Bill Hughes
Bob Holderness-Roddam
Bob Loone Submission
Bruny Island Primary Industry Group
Capt Richard Burgess
Cecily Edwards B F A
Central Highlands Council
CFMEU
Cheryl Arnol
Cindy Kelly
Colin Howlett
Colvin Smith
David Obendorf
David White
Dr John Marrone
Dr Susan Baker
Dr Tim Wardlaw
Dennis Camplin
Dennis Camplin attachment 1
Derwent Valley Council
Des Manning
DN Calvert
Don Frankcombe
Don McShane
Dorsett Council
Els McIntosh
Elizabeth Cameron
Elizabeth Perey
Eric Lockett
Felton Quick & Skuja
FIAT
Florentine Protection Society
Forestry Tasmania
FPA
Frank Strie
Frank Strie attach 1
Geoff Wilkinson
Geoff Wilkinson attach 1
George Harris
Give It Back
Grant Richardson
Huon Valley Council
Institute of Foresters
Jack Lomax
Jacki Schirmer
James Bird - Part 1
James Bird - Part 2
JBN Hodgson
Jeff Leddin - Part 1
Jeff Leddin - Part 2
Jeff Leddin - Part 3
Jeff Leddin - Part 4
Jeff Leddin - Part 5
Jeff Leddin - Part 6
Jeff Leddin - Part 7
Jeff Leddin - Part 8
Jeff Leddin - Part 9
Jeff Leddin - Part 10
Jeff Leddin - Part 11
Jeff Leddin - Part 12
Joanna McRae
Julie Lee
John Biggs
John Dillon
John Hawkins
John Hawkins - Part 1
John Hawkins - Part 2
John Hawkins - Part 3
John Powell
John Powell Secondary Submission
Joint ENGO Submission
Josh Holyman
Joy Elizabeth
Karl Stevens
Karl Stevens - attachment 1
Karl Stevens - attachment 2
Laurie Dillon
Leigh Edwards
Leo Gregson

Lesley Nicklason

Liffey Meander Branch - TCA
Liffey Meander Branch - TCA - Part 2
Lyn Taylor
Malcolm and Rita Eastley
Malcolm Mars
Marie Yee
Mark Chin
Mark Cornelius

Mark Neyland Co
Mark Pettit
Meander Valley Council
Michael Kelly
Michael Wood
National Association for the Visual Arts
Nation Timber Council Association
NEBN
NEBN Part 2
NEBN Part 3
Neil McCormick
Neil Smith
OAK Tasmania
Patricia Jane Wilson
Peter Brenner
Peter Godfrey Part 1
Peter Henning
Prof David Lindenmayer
Prof David Lindenmayer - attach 1
Prof David Lindenmayer - attach 2
Prof David Lindenmayer - attach 3
Prof Rodney Keenan
Ricky Halton
Radial Corporation and Knörr
Regional Councils Joint Submission
Richard Bowden
Rob Blakers
Robert Crews
Robert Wallace
Rod Stolorz
Rod Watson Heavy Haulage
Roderic O'Connor
Senator Colbeck
Simon Grove
Shan Rayner
Sporting Shooters Association of Australia
Stephen Jagar
Ta Ann
Ta Ann - attachment 1
Ta Ann - attachment 2
Ta Ann - attachment 3
Tas Beekeepers Association
Tas Minerals Council
Tas Minerals Council Submission 2
TasSpan
Tas Trail Association
Tasmanian Aboriginal Centre
Tasmanian Aboriginal Centre - Attachment 1
Tasmanian Aboriginal Centre - Attachment 4
Tasmanian Aboriginal Centre - Attachment 5
Tasmanian Conservation Trust
Tasmanian Conservation Trust - attach 1
Tasmanian Conservation Trust - attach 2
Tasmanian Conservation Trust - attach 3
Tasmanian Conservation Trust - attach 4
Tasmanian Conservation Trust - attach 5
Tasmanian Conservation Trust - attach 6
Tasmanian Deer Advisory Committee
Tasmanian Government W-O-G Submission
Tasmanian Government W-O-G Attachment 1
Tasmanian Government W-O-G Attachment 2
Tasmanian Government W-O-G Attachment 3
Tasmanian Government W-O-G Attachment 4
Tasmanian Government W-O-G Maps
Tasmanian Mountain Cattlemen's Association
Tasmanian Sawmillers Association
Tasmanian Special Timbers Alliance
Tasmanian Special Timbers Pty Ltd
Tasmanian Tourism Industry Council
TCCI
TCT
TEA
TEA Submission
TEA Second Submission
TEA Attachment - 1
TEA Attachment - 2
TEA Attachment - 3
TEA Attachment - 4
TEA Attachment - 5
TEA Attachment - 6
TEA Attachment - 7
TEA Attachment - 8
TEA Attachment - 9
TEA Attachment - 10
TEA Attachment - 11
TEA Attachment - 12
TEA Attachment - 13
TEA Attachment - 14
TEA Attachment - 15
TEA Attachment - 16
TEA Attachment - 17
TEA Attachment - 18
TEA Attachment - 19
TEA Attachment - 20
TEA Attachment - 21
TERN
TFGA
Timothy Bidder
Timothy Thorne
Todd Blair
TTRLUF
Upper Meander Catchment Landcare Group
West Wellington Protection Group
West Wellington Protection Group - attachment 1

 

Tabled Papers:

  Environment Tas Tabled Papers

CFMEU Tabled Paper
DIER Future Reserve Land Tranche 1

DIER Future Reserve Land Tranche 2
Give It Back
Huon Valley Environment Centre Tabled Paper
Julian Amos
Key Socio Economic Impacts Transitioning to Wood Supply 20130227
LGAT Tabled Paper
Mark Neyland
Regional Councils
Rod Knight
Rod Knight - Report 1 IVG Reservation

Rod Knight - Report 2 IVG Reservation
Rod Knight - Vegetation Categories
Senator Colbeck
Simon Grove Report
TA ANN Tabled Paper
Specialty Timbers Alliance Tabled Paper 1
Specialty Timbers Alliance Tabled Paper 2
W-O-G Map C’ to be ‘W-O-G tabling of Signatories Map C
W-O-G Map D’ to be ‘W-O-G tabling of Signatories Map D
W-O-G Maps Future Reserve Land
W-O-G Maps Future Reserve Land & Existing Reserves
W-O-G Verification on Conservation Values
World Heritage Organisation Nomination Map from CWTH

Map 2B map priority threatened fauna swift parrot
Map 3C map euc phlyo gen con
Map 5A heritage map i - No1
Map 2A Fig1 priority threatened flora
Map_2B_map_priority_threatened_fauna
Map_FigX_regen_on_state_forest-since_1960 - No2
Threatened Species Maps
ET 2.4
ET 2.5
ET 2.6
ET 2.7
ET 2.8
ET 2.9
ET 2.10
ET 2.11
ET 2.12
ET 2.13
ET 2.14
ET 2.15
ET 2.16
ET 2.17
ET 2.18
ET 2.19
ET 2.20
ET 2.21
ET 2.22
ET 2.23
ET 2.24
ET 2.25
ET 2.26
ET 2.27
ET 2.28
ET 2.29
ET 2.30
ET 2.31
ET 2.32
ET 2.33
ET 2.34
ET 2.35
ET 2.36
ET 2.37
ET 2.38

 

Responses to Questions on Notice

 
ACF Response to QON 240113
DIER QON 210113
DIER QON 300113
Environment Tas Response to QON 270213
FIAT 210113 - QON
Julian Amos 050213
Tas Sawmillers Response to QON 260213
 

Reports:

Final Report
Key Findings

Transcripts:

Thursday 28 February 2013 - Hobart - Afternoon Session.
Thursday 28 February 2013 - Hobart - Morning Session.

Wednesday 13 February 2013 - Hobart - Afternoon Session.

Wednesday 13 February 2013 - Hobart - Morning Session.

Tuesday 12 February 2013 - Hobart - Afternoon Session.

Tuesday 12 February 2013 - Hobart - Morning Session.

Thursday 7 February 2013 - Launceston - Morning Session.

Wednesday 6 February 2013 - Hobart - Morning Session.

Tuesday 5 February 2013 - Hobart - Afternoon Session.

Tuesday 5 February 2013 - Hobart - Morning Session.
Thursday 24 January 2013 - Hobart - Afternoon Session.

Thursday 24 January 2013 - Hobart - Morning Session.
Wednesday 23 January 2013 - Hobart - Afternoon Session.
Wednesday 23 January 2013 - Hobart - Morning Session.
Tuesday 22 January 2013 - Hobart - Afternoon Session.
Tuesday 22 January 2013 - Hobart - Morning Session.
Thursday 17 January 2013 - Hobart - Afternoon Session.
Thursday 17 January 2013 - Hobart - Morning Session.
Wednesday 16 January 2013 - Hobart - Afternoon Session.
Wednesday 16 January 2013 - Hobart - Morning Session.
Tuesday 15 January 2013 - Hobart - Afternoon Session.
Tuesday 15 January 2013 - Hobart - Morning Session.