The Parliament of Tasmania from 1856

Surname: ABBOTT
Given Names: Nigel Drury Gresley
Title and Honours: Dr, HON 15 April 1991
Qualifications: MB, BS, LLB
Date and Place of Birth: 29 March 1920 - Clunes, Victoria
Marriage: 27 August 1948 - (Jocelyn Butler)
Date of Death:
13 November 2011

House of Assembly: 2 May 1964
Electorate: Denison
Party: Liberal
Positions Held: Minister 1969-72
Date of Departure: 22 April 1972
Reason for Departure: Defeated.

Comments: Resigned from Government to stand as independent after failing to get road safety measures through. Served in Vietnam as Head of a Military Aid Mission for three months in 1968. Examiner, 23 May 1968. Granted the right to use the title 'Honourable' for life on 15 April 1991.


House of Assembly Long Room Picture: 562

House of Assembly Long Room Picture Number indicates each Member's position in the photographic record.
Source: Parliament of Tasmania Members Biographical Database, Tasmanian Parliamentary Library.
Additional Reference Material:

A Handbook of Australian Government and Politics, 1890-1964 [by] Colin A. Hughes and B. D. Graham. Canberra, ANU Press, 1968.
Biographical Register of the Tasmanian Parliament, 1851-1960 / Scott Bennett and Barbara Bennett. Canberra : ANU, 1980.
A   B   C   D   E   F   G   H   I   J   K   L   M   N   O   P   Q   R   S   T   U   V   W   X   Y   Z

[Committees] [Hansard] [Historical Resources] [House of Assembly]
[Legislative Council] [Parliamentary Library] [Research Service]
Back to HomePage

Maintained by Computer and Electronic Services, Parliament of Tasmania. .
Feedback