The Parliament of Tasmania from 1856

Surname: ARCHER
Given Names: William
Title and Honours: Mr
Qualifications:
Date and Place of Birth: 16 May 1820 - Launceston, Tasmania
Date of Death: 15 October 1874 - Cressy, Tasmania

Legislative Council: 1 December 1851
Electorate: Westbury
Party:
Positions Held:
Date of Departure: 1855
Reason for Departure: Resigned.

House of Assembly: (1) 28 April 1860 (2) 5 October1866
Electorate: (1) Devon (2) Deloraine
Party:
Positions Held:
Date of Departure: (1) May 1862 (2) April 1868
Reason for Departure: (1) Resigned. (2) Resigned.

Comments: Numerous Archer family political connections. Family story broadcast as part of ABC Dynasties series 21 November 2005.

House of Assembly Long Room Picture: 52

House of Assembly Long Room Picture Number indicates each Member's position in the photographic record.
Source: Parliament of Tasmania Members Biographical Database, Tasmanian Parliamentary Library.
Additional Reference Material:

A Handbook of Australian Government and Politics, 1890-1964 [by] Colin A. Hughes and B. D. Graham. Canberra, ANU Press, 1968.
Biographical Register of the Tasmanian Parliament, 1851-1960 / Scott Bennett and Barbara Bennett. Canberra : ANU, 1980.
A   B   C   D   E   F   G   H   I   J   K   L   M   N   O   P   Q   R   S   T   U   V   W   X   Y   Z

[Committees] [Hansard] [Historical Resources] [House of Assembly]
[Legislative Council] [
Parliamentary Library] [Research Service
]
Back to HomePage

Maintained by Computer and Electronic Services, Parliament of Tasmania. .
Feedback

Last Update: 24 November 2005