The Parliament of Tasmania from 1856

Surname: BAKER
Given Names: Henry Seymour
Title and Honours: Sir, KCMG, DSO
Qualifications: LLB (1913); LLM (1915)
Date and Place of Birth: 1 September 1890 - Liverpool, England
Date of Death: 20 July 1968 - Hobart, Tasmania

House of Assembly: 30 May 1928
Electorate: Franklin
Party: Nationalist
Positions Held: Opposition Leader 1936-45; Attorney General; Minister.
Date of Departure: 23 November 1946
Reason for Departure: Retired.

Legislative Council: 5 May 1948
Electorate: Queenborough
Party: Independent
Positions Held: President 2 June 1959 - 20 July 1968
Date of Departure: 20 July 1968
Reason for Departure: Died in office.

Comments: In 1956 became Vice-Chancellor and later Chancellor of University of Tasmania. Chaired committee of inquiry into conduct of Sydney Sparkes Orr.

House of Assembly Long Room Picture: 400

House of Assembly Long Room Picture Number indicates each Member's position in the photographic record.
Source: Parliament of Tasmania Members Biographical Database, Tasmanian Parliamentary Library.
Additional Reference Material:

A Handbook of Australian Government and Politics, 1890-1964 [by] Colin A. Hughes and B. D. Graham. Canberra, ANU Press, 1968.
Biographical Register of the Tasmanian Parliament, 1851-1960 / Scott Bennett and Barbara Bennett. Canberra : ANU, 1980.
A   B   C   D   E   F   G   H   I   J   K   L   M   N   O   P   Q   R   S   T   U   V   W   X   Y   Z

[Committees] [Hansard] [Historical Resources] [House of Assembly]
[Legislative Council] [
Parliamentary Library] [Research Service
]
Back to HomePage

Maintained by Computer and Electronic Services, Parliament of Tasmania. .
Feedback

Last Update: 24 November 2005