The Parliament of Tasmania from 1856

Surname: BATES
Given Names: Gerard Maxwell
Title and Honours: Dr
Qualifications: LLB, PhD
Date and Place of Birth: 13 September 1950 - Lancashire, England
Date of Death:

House of Assembly: 8 February 1986
Electorate: Franklin
Party: Independent/Tasmanian Greens
Positions Held:
Date of Departure: 4 May 1995
Reason for Departure: Resigned to contest Queenborough (LC). Unsuccessful.

Comments: Named and suspended more often than any other member - 4 times: 24 November 1992 (1 day); 2 December 1992 (7 days); 26 August 1993 (1 day); 26 August 1993 (7 days); 18 October 1994 (1 day).

House of Assembly Long Room Picture: 653

House of Assembly Long Room Picture Number indicates each Member's position in the photographic record.
Source: Parliament of Tasmania Members Biographical Database, Tasmanian Parliamentary Library.
Additional Reference Material:

A Handbook of Australian Government and Politics, 1890-1964 [by] Colin A. Hughes and B. D. Graham. Canberra, ANU Press, 1968.
Biographical Register of the Tasmanian Parliament, 1851-1960 / Scott Bennett and Barbara Bennett. Canberra : ANU, 1980.
A   B   C   D   E   F   G   H   I   J   K   L   M   N   O   P   Q   R   S   T   U   V   W   X   Y   Z

[Committees] [Hansard] [Historical Resources] [House of Assembly]
[Legislative Council] [
Parliamentary Library] [Research Service
]
Back to HomePage

Maintained by Computer and Electronic Services, Parliament of Tasmania. .
Feedback

Last Update: 24 November 2005