The Parliament of Tasmania from 1856

Surname: BEATTIE
Given Names: Eric William (Bill)
Title and Honours: Mr, CBE
Qualifications:
Date and Place of Birth: 13 December 1912 - Scottsdale, Tasmania
Date of Death: 19 April 2006 - Scottsdale, Tasmania.

House of Assembly: (1) 23 November 1946 (2) 5 April 1954
Electorate: Bass
Party: Liberal
Positions Held: Minister 1969-72
Date of Departure: (1) 5 May 1950 (2) 28 July 1979
Reason for Departure: (1) Defeated. (2) Retired.

Comments: Re-elected (1954) by recount following resignation of John Orchard.

House of Assembly Long Room Picture: 479

House of Assembly Long Room Picture Number indicates each Member's position in the photographic record.
Source: Parliament of Tasmania Members Biographical Database, Tasmanian Parliamentary Library.
Additional Reference Material:

A Handbook of Australian Government and Politics, 1890-1964 [by] Colin A. Hughes and B. D. Graham. Canberra, ANU Press, 1968.
Biographical Register of the Tasmanian Parliament, 1851-1960 / Scott Bennett and Barbara Bennett. Canberra : ANU, 1980.
A   B   C   D   E   F   G   H   I   J   K   L   M   N   O   P   Q   R   S   T   U   V   W   X   Y   Z

[Committees] [Hansard] [Historical Resources] [House of Assembly]
[Legislative Council] [
Parliamentary Library] [Research Service
]
Back to HomePage

Maintained by Computer and Electronic Services, Parliament of Tasmania. .
Feedback

Last Update: 24 November 2005