The Parliament of Tasmania from 1856

Surname: BEST
Given Names: Charles Robinson
Title and Honours: Mr
Qualifications:
Date and Place of Birth: 14 June 1909 - Longford, Tasmania
Date of Death: 24 May 1996 Deloraine - Tasmania

House of Assembly: 6 May 1950
Electorate: Wilmot (Lyons)
Party: Liberal
Positions Held:
Date of Departure: 24 November 1958
Reason for Departure: Resigned to contest Meander (LC). Successful.

Legislative Council: 6 December 1958
Electorate: Meander
Party: Independent
Positions Held:
Date of Departure: 22 May 1971
Reason for Departure: Defeated.

Comments: Son of Percival Best MLC Meander 1935-43; great-nephew of Jonathan Best MHA Deloraine 1894-1909, Wilmot 1909-13.
Condolence motion in HA 26 June 1996; LC 11 June 1996.


House of Assembly Long Room Picture: 507

House of Assembly Long Room Picture Number indicates each Member's position in the photographic record.
Source: Parliament of Tasmania Members Biographical Database, Tasmanian Parliamentary Library.
Additional Reference Material:

A Handbook of Australian Government and Politics, 1890-1964 [by] Colin A. Hughes and B. D. Graham. Canberra, ANU Press, 1968.
Biographical Register of the Tasmanian Parliament, 1851-1960 / Scott Bennett and Barbara Bennett. Canberra : ANU, 1980.
A   B   C   D   E   F   G   H   I   J   K   L   M   N   O   P   Q   R   S   T   U   V   W   X   Y   Z

[Committees] [Hansard] [Historical Resources] [House of Assembly]
[Legislative Council] [
Parliamentary Library] [Research Service
]
Back to HomePage

Maintained by Computer and Electronic Services, Parliament of Tasmania. .
Feedback

Last Update: 24 November 2005