The Parliament of Tasmania from 1856

Surname: BETHUNE
Given Names: Walter Angus
Title and Honours: Sir (1979), Hon (24 July 1975)
Qualifications:
Date and Place of Birth: 10 September 1908 - Sheffield, Tasmania
Date of Death: 22 August 2004

House of Assembly: 23 November 1946.
Electorate: Wilmot (Lyons)
Party: Liberal
Positions Held: Opposition Leader 1960-69
Minister: Premier & Treasurer 26 May 1969 to 3 May 1972
Date of Departure: 30 June 1975
Reason for Departure: Resigned.

Comments: State funeral 27 August 2004.
Condolence motion in HA 24 August 2004; LC 12 October 2004.


House of Assembly Long Room Picture: 480

House of Assembly Long Room Picture Number indicates each Member's position in the photographic record.
Source: Parliament of Tasmania Members Biographical Database, Tasmanian Parliamentary Library.
Additional Reference Material:

A Handbook of Australian Government and Politics, 1890-1964 [by] Colin A. Hughes and B. D. Graham. Canberra, ANU Press, 1968.
Biographical Register of the Tasmanian Parliament, 1851-1960 / Scott Bennett and Barbara Bennett. Canberra : ANU, 1980.
A   B   C   D   E   F   G   H   I   J   K   L   M   N   O   P   Q   R   S   T   U   V   W   X   Y   Z

[Committees] [Hansard] [Historical Resources] [House of Assembly]
[Legislative Council] [
Parliamentary Library] [Research Service
]
Back to HomePage

Maintained by Computer and Electronic Services, Parliament of Tasmania. .
Feedback

Last Update: 24 November 2005