The Parliament of Tasmania from 1856

Surname: BRAID
Given Names: Henry William (Harry)
Title and Honours: Mr, Hon. 26 November 1990
Qualifications:
Date and Place of Birth: 11 June 1917 - Staverton, Tasmania
Date of Death: 11 October 2001


Legislative Council: 25 May 1972
Electorate: Mersey
Party: Independent
Positions Held: President 7 June 1983 - 26 May 1984
Date of Departure: 27 May 1990
Reason for Departure: Retired.

Comments: Father of Sue Napier MP; cousin of Ian Braid MHA.
Condolence motion in LC 6 November 2001.


House of Assembly Long Room Picture: 597

House of Assembly Long Room Picture Number indicates each Member's position in the photographic record.
Source: Parliament of Tasmania Members Biographical Database, Tasmanian Parliamentary Library.
Additional Reference Material:

A Handbook of Australian Government and Politics, 1890-1964 [by] Colin A. Hughes and B. D. Graham. Canberra, ANU Press, 1968.
Biographical Register of the Tasmanian Parliament, 1851-1960 / Scott Bennett and Barbara Bennett. Canberra : ANU, 1980.
A   B   C   D   E   F   G   H   I   J   K   L   M   N   O   P   Q   R   S   T   U   V   W   X   Y   Z

[Committees] [Hansard] [Historical Resources] [House of Assembly]
[Legislative Council] [
Parliamentary Library] [Research Service
]
Back to HomePage

Maintained by Computer and Electronic Services, Parliament of Tasmania. .
Feedback

Last Update: 24 November 2005