The Parliament of Tasmania from 1856

Surname: BROOKER
Given Names: William Edward (Edward or Ted)
Title and Honours: Mr
Qualifications:
Date and Place of Birth: 4 January 1891 - Kilburn, London, England
Date of Death: 18 June 1948 - Hobart, Tasmania

House of Assembly: 9 June 1934
Electorate: Franklin
Party: ALP
Positions Held: Premier 19 December 1947 - 24 February 1948; Government Whip 1936-39
Date of Departure: 18 June 1948
Reason for Departure: Died in office.

Comments: Held the Premiership only while Robert Cosgrove was facing charges.
Brooker Highway was his concept.
Biography The Long Road written by Peter Brooker (1998).
Condolence Motion HA and LC 29 June 1948.

House of Assembly Long Room Picture: 422

House of Assembly Long Room Picture Number indicates each Member's position in the photographic record.
Source: Parliament of Tasmania Members Biographical Database, Tasmanian Parliamentary Library.
Additional Reference Material:

A Handbook of Australian Government and Politics, 1890-1964 [by] Colin A. Hughes and B. D. Graham. Canberra, ANU Press, 1968.
Biographical Register of the Tasmanian Parliament, 1851-1960 / Scott Bennett and Barbara Bennett. Canberra : ANU, 1980.
A   B   C   D   E   F   G   H   I   J   K   L   M   N   O   P   Q   R   S   T   U   V   W   X   Y   Z

[Committees] [Hansard] [Historical Resources] [House of Assembly]
[Legislative Council] [
Parliamentary Library] [Research Service
]
Back to HomePage

Maintained by Computer and Electronic Services, Parliament of Tasmania. .
Feedback

Last Update: 24 November 2005