The Parliament of Tasmania from 1856

Surname: BUTLER
Given Names: Henry
Title and Honours: Dr
Qualifications: MRCS (1843), FRCS (1849)
Date and Place of Birth: 16 November 1821 - Cornhill, London, England
Date of Death: 22 August 1885 - Hobart, Tasmania

House of Assembly: (1) 12 September 1856 (2) 20 October 1866
Electorate: Brighton
Party:
Positions Held: Chair Committees 1861-62, 1866-69, 1876-77; Speaker 1877-85; Minister 1869-72
Date of Departure: (1) 13 November 1862 (2) 22 August 1885
Reason for Departure: (1) Defeated. (2) Died in office.

Legislative Council: 8 March 1854
Electorate: Brighton
Party: Independent
Positions Held:
Date of Departure: 1856
Reason for Departure: Parliament restructure.

Comments: Son of Gamaliel Butler MLC. While a minister he was also appointed Surveyor-General and Director of Public Works, the two most senior Public Service positions in his portfolio.

House of Assembly Long Room Picture: M

House of Assembly Long Room Picture Number indicates each Member's position in the photographic record.
Source: Parliament of Tasmania Members Biographical Database, Tasmanian Parliamentary Library.
Additional Reference Material:

A Handbook of Australian Government and Politics, 1890-1964 [by] Colin A. Hughes and B. D. Graham. Canberra, ANU Press, 1968.
Biographical Register of the Tasmanian Parliament, 1851-1960 / Scott Bennett and Barbara Bennett. Canberra : ANU, 1980.
A   B   C   D   E   F   G   H   I   J   K   L   M   N   O   P   Q   R   S   T   U   V   W   X   Y   Z

[Committees] [Hansard] [Historical Resources] [House of Assembly]
[Legislative Council] [
Parliamentary Library] [Research Service
]
Back to HomePage

Maintained by Computer and Electronic Services, Parliament of Tasmania. .
Feedback

Last Update: 24 November 2005