The Parliament of Tasmania from 1856

Surname: CASHION
Given Names: Douglas Alfred
Title and Honours: AO (26 January 1978)
Qualifications:
Date and Place of Birth: 23 January 1907 - Bothwell, Tasmania
Date of Death: 27 September 2004 - Hobart, Tasmania

House of Assembly: 19 September 1949
Electorate: Wilmot (Lyons)
Party: ALP
Positions Held:
Date of Departure: 22 April 1972
Reason for Departure: Defeated.

Comments: Elected by recount on death of Peter Pike.
Condolence motion in HA 30 September 2004.


House of Assembly Long Room Picture: 504

House of Assembly Long Room Picture Number indicates each Member's position in the photographic record.
Source: Parliament of Tasmania Members Biographical Database, Tasmanian Parliamentary Library.
Additional Reference Material:

A Handbook of Australian Government and Politics, 1890-1964 [by] Colin A. Hughes and B. D. Graham. Canberra, ANU Press, 1968.
Biographical Register of the Tasmanian Parliament, 1851-1960 / Scott Bennett and Barbara Bennett. Canberra : ANU, 1980.
A   B   C   D   E   F   G   H   I   J   K   L   M   N   O   P   Q   R   S   T   U   V   W   X   Y   Z

[Committees] [Hansard] [Historical Resources] [House of Assembly]
[Legislative Council] [
Parliamentary Library] [Research Service
]
Back to HomePage

Maintained by Computer and Electronic Services, Parliament of Tasmania. .
Feedback

Last Update: 24 November 2005