The Parliament of Tasmania from 1856

Surname: CHAMP
Given Names: William Thomas Napier
Title and Honours: Mr
Qualifications:
Date and Place of Birth: 15 April 1808 - Maldon, Essex, England
Date of Death: 25 August 1892 - Melbourne, Victoria

House of Assembly: 8 September 1856
Electorate: Launceston
Party:
Positions Held: Premier (First Tasmanian Premier 1 November 1856 - 26 February 1857) Opposition Leader February-April 1857
Date of Departure: May 1857
Reason for Departure: Resigned.

Comments: MLC 1852-56. Became Premier after first election.
Formerly colonial secretary to Governor Denison and Commandant of Port Arthur.
Returned to politics in Victoria (MLA 1871-73).


House of Assembly Long Room Picture: 11

House of Assembly Long Room Picture Number indicates each Member's position in the photographic record.
Source: Parliament of Tasmania Members Biographical Database, Tasmanian Parliamentary Library.
Additional Reference Material:

A Handbook of Australian Government and Politics, 1890-1964 [by] Colin A. Hughes and B. D. Graham. Canberra, ANU Press, 1968.
Biographical Register of the Tasmanian Parliament, 1851-1960 / Scott Bennett and Barbara Bennett. Canberra : ANU, 1980.
A   B   C   D   E   F   G   H   I   J   K   L   M   N   O   P   Q   R   S   T   U   V   W   X   Y   Z

[Committees] [Hansard] [Historical Resources] [House of Assembly]
[Legislative Council] [
Parliamentary Library] [Research Service
]
Back to HomePage

Maintained by Computer and Electronic Services, Parliament of Tasmania. .
Feedback

Last Update: 24 November 2005