The Parliament of Tasmania from 1856

Surname: CLEARY
Given Names: Thomas John (John)
Title and Honours: Mr, Hon (18 March 1991)
Qualifications: DipPharm
Date and Place of Birth: 29 June 1947 - Launceston, Tasmania
Date of Death:

House of Assembly: (1) 28 July 1979 (2) 14 November 1988
Electorate: Franklin
Party: Liberal
Positions Held: Minister 1983-86; 1992-96
Date of Departure: (1) 8 February 1986 (2) 29 August 1998
Reason for Departure: (1) Defeated. (2) Retired.

Comments: After retirement was administrator of the Tiwi Islands at the time they were excised from Australian refugee status (2003).

House of Assembly Long Room Picture: 626

House of Assembly Long Room Picture Number indicates each Member's position in the photographic record.
Source: Parliament of Tasmania Members Biographical Database, Tasmanian Parliamentary Library.
Additional Reference Material:

A Handbook of Australian Government and Politics, 1890-1964 [by] Colin A. Hughes and B. D. Graham. Canberra, ANU Press, 1968.
Biographical Register of the Tasmanian Parliament, 1851-1960 / Scott Bennett and Barbara Bennett. Canberra : ANU, 1980.
A   B   C   D   E   F   G   H   I   J   K   L   M   N   O   P   Q   R   S   T   U   V   W   X   Y   Z

[Committees] [Hansard] [Historical Resources] [House of Assembly]
[Legislative Council] [
Parliamentary Library] [Research Service
]
Back to HomePage

Maintained by Computer and Electronic Services, Parliament of Tasmania. .
Feedback

Last Update: 24 November 2005