The Parliament of Tasmania from 1856

Surname: COSTELLO
Given Names: Lloyd Edwin Albert
Title and Honours: Mr, Hon (5 March 1991)
Qualifications:
Date and Place of Birth: 10 December 1922 - Flowerdale, Tasmania
Date of Death: 20 June 2001

House of Assembly: 2 May 1959
Electorate: Braddon (Darwin)
Party: ALP
Positions Held: Chair Committees 1961-69; Minister 1972-75
Date of Departure: 16 May 1975
Reason for Departure: Resigned.

Comments: Condolence motion in HA 26 June 2001.

House of Assembly Long Room Picture: 537

House of Assembly Long Room Picture Number indicates each Member's position in the photographic record.
Source: Parliament of Tasmania Members Biographical Database, Tasmanian Parliamentary Library.
Additional Reference Material:

A Handbook of Australian Government and Politics, 1890-1964 [by] Colin A. Hughes and B. D. Graham. Canberra, ANU Press, 1968.
Biographical Register of the Tasmanian Parliament, 1851-1960 / Scott Bennett and Barbara Bennett. Canberra : ANU, 1980.
A   B   C   D   E   F   G   H   I   J   K   L   M   N   O   P   Q   R   S   T   U   V   W   X   Y   Z

[Committees] [Hansard] [Historical Resources] [House of Assembly]
[Legislative Council] [
Parliamentary Library] [Research Service
]
Back to HomePage

Maintained by Computer and Electronic Services, Parliament of Tasmania. .
Feedback

Last Update: 24 November 2005