The Parliament of Tasmania from 1856

Surname: COTTON
Given Names: Arthur
Title and Honours: Mr
Qualifications:
Date and Place of Birth: 9 January 1853 - Cranbrook, Tasmania
Date of Death: 6 December 1920 - Swansea, Tasmania

House of Assembly: (1) 23 January 1913 (2) 14 April 1917
Electorate: Franklin
Party: Liberal
Positions Held:
Date of Departure: (1) 25 March 1916 (2) 31 May 1919
Reason for Departure: (1) Defeated. (2) Defeated.

Comments: Elected second time at By-Election on resignation of J. Earle.

House of Assembly Long Room Picture: 333

House of Assembly Long Room Picture Number indicates each Member's position in the photographic record.
Source: Parliament of Tasmania Members Biographical Database, Tasmanian Parliamentary Library.
Additional Reference Material:

A Handbook of Australian Government and Politics, 1890-1964 [by] Colin A. Hughes and B. D. Graham. Canberra, ANU Press, 1968.
Biographical Register of the Tasmanian Parliament, 1851-1960 / Scott Bennett and Barbara Bennett. Canberra : ANU, 1980.
A   B   C   D   E   F   G   H   I   J   K   L   M   N   O   P   Q   R   S   T   U   V   W   X   Y   Z

[Committees] [Hansard] [Historical Resources] [House of Assembly]
[Legislative Council] [
Parliamentary Library] [Research Service
]
Back to HomePage

Maintained by Computer and Electronic Services, Parliament of Tasmania. .
Feedback

Last Update: 24 November 2005