The Parliament of Tasmania from 1856

Surname: CROWTHER
Given Names: Edward Lodewyk
Title and Honours: Dr
Qualifications: MD (Aberdeen 1871), CM (Aberdeen 1867), MRCS (London 1866), MD ("aeg" University of Tasmania in 1890)
Date and Place of Birth: 3 October 1843 - Hobart, Tasmania
Date of Death: 9 August 1931 - Oyster Cove, Tasmania

House of Assembly: (1) 26 November 1878 (2) 26 July 1886 (3) 8 January 1897 (4) 30 April 1909
Electorate: (1) Queenborough (2) Kingborough (3) Queenborough (4) Denison
Party: Anti-Socialist
Positions Held:
Date of Departure: (1) July 1886 (2) January 1897 (3) April 1909 (4) 30 April 1912
Reason for Departure: (1) Seat abolished, transferred to Kingborough. (2) Returned to Queenborough (3) Seat abolished, moved to Denison. (4) Retired.

Comments: Son of William Crowther MLC.

House of Assembly Long Room Picture: 172

House of Assembly Long Room Picture Number indicates each Member's position in the photographic record.
Source: Parliament of Tasmania Members Biographical Database, Tasmanian Parliamentary Library.
Additional Reference Material:

A Handbook of Australian Government and Politics, 1890-1964 [by] Colin A. Hughes and B. D. Graham. Canberra, ANU Press, 1968.
Biographical Register of the Tasmanian Parliament, 1851-1960 / Scott Bennett and Barbara Bennett. Canberra : ANU, 1980.
A   B   C   D   E   F   G   H   I   J   K   L   M   N   O   P   Q   R   S   T   U   V   W   X   Y   Z

[Committees] [Hansard] [Historical Resources] [House of Assembly]
[Legislative Council] [Parliamentary Library] [Research Service]
Back to HomePage

Maintained by Computer and Electronic Services, Parliament of Tasmania. .
Feedback