The Parliament of Tasmania from 1856

Surname: DAVIES
Given Names: John
Title and Honours: Mr
Qualifications:
Date and Place of Birth: 1813 - London, England
Date of Death: 11 June 1872 - Penrith, NSW

House of Assembly: (1) May 1861 (2) 16 June 1862 (3) 27 September 1871
Electorate: (1) Hobart Town (2) Devon (3) Franklin
Party:
Positions Held:
Date of Departure: (1) October 1861 (2) September 1871 (3) June 1872
Reason for Departure: (1) Defeated. (2) Contested East Devon. Defeated.

Comments: Transported for fraud 1831.
Co-founder of the Hobarton Guardian, which became the Mercury.


House of Assembly Long Room Picture:
70

House of Assembly Long Room Picture Number indicates each Member's position in the photographic record.
Source: Parliament of Tasmania Members Biographical Database, Tasmanian Parliamentary Library.
Additional Reference Material:

A Handbook of Australian Government and Politics, 1890-1964 [by] Colin A. Hughes and B. D. Graham. Canberra, ANU Press, 1968.
Biographical Register of the Tasmanian Parliament, 1851-1960 / Scott Bennett and Barbara Bennett. Canberra : ANU, 1980.
A   B   C   D   E   F   G   H   I   J   K   L   M   N   O   P   Q   R   S   T   U   V   W   X   Y   Z

[Committees] [Hansard] [Historical Resources] [House of Assembly]
[Legislative Council] [
Parliamentary Library] [Research Service
]
Back to HomePage

Maintained by Computer and Electronic Services, Parliament of Tasmania. .
Feedback

Last Update: 24 November 2005