The Parliament of Tasmania from 1856

Surname: DIXON
Given Names: Joseph Henry
Title and Honours: Mr, AO (1988)
Qualifications: LLB
Date and Place of Birth: 19 March 1911 - York, England
Date of Death: 3 August 2002 - Hobart, Tasmania

Legislative Council: (1) 14 May 1955 (2) 13 May 1967
Electorate: Derwent
Party: Independent
Positions Held: Chair Committees 1972-79
Date of Departure: (1) 13 May 1961 (2) 26 May 1979
Reason for Departure: (1) Defeated. (2) Defeated.

Comments: Condolence motion in Council 26 September 2002.

House of Assembly Long Room Picture: 524

House of Assembly Long Room Picture Number indicates each Member's position in the photographic record.
Source: Parliament of Tasmania Members Biographical Database, Tasmanian Parliamentary Library.
Additional Reference Material:

A Handbook of Australian Government and Politics, 1890-1964 [by] Colin A. Hughes and B. D. Graham. Canberra, ANU Press, 1968.
Biographical Register of the Tasmanian Parliament, 1851-1960 / Scott Bennett and Barbara Bennett. Canberra : ANU, 1980.
A   B   C   D   E   F   G   H   I   J   K   L   M   N   O   P   Q   R   S   T   U   V   W   X   Y   Z

[Committees] [Hansard] [Historical Resources] [House of Assembly]
[Legislative Council] [
Parliamentary Library] [Research Service
]
Back to HomePage

Maintained by Computer and Electronic Services, Parliament of Tasmania. .
Feedback

Last Update: 24 November 2005