The Parliament of Tasmania from 1856

Surname: DODDS
Given Names: John Stokell
Title and Honours: Sir, KCMG
Qualifications:
Date and Place of Birth: 1848 - Durham, England
Date of Death: 23 June 1914 - Hobart, Tasmania

House of Assembly: (1) 26 November 1878 (2) 26 July 1886
Electorate: (1) East Hobart (2) South Hobart
Party:
Positions Held: Minister 1878-87
Date of Departure: (1) July 1886 (2) February 1887
Reason for Departure: (1) Transferred seat. (2) Resigned.

Comments:

House of Assembly Long Room Picture: 173

House of Assembly Long Room Picture Number indicates each Member's position in the photographic record.
Source: Parliament of Tasmania Members Biographical Database, Tasmanian Parliamentary Library.
Additional Reference Material:

A Handbook of Australian Government and Politics, 1890-1964 [by] Colin A. Hughes and B. D. Graham. Canberra, ANU Press, 1968.
Biographical Register of the Tasmanian Parliament, 1851-1960 / Scott Bennett and Barbara Bennett. Canberra : ANU, 1980.
A   B   C   D   E   F   G   H   I   J   K   L   M   N   O   P   Q   R   S   T   U   V   W   X   Y   Z

[Committees] [Hansard] [Historical Resources] [House of Assembly]
[Legislative Council] [
Parliamentary Library] [Research Service
]
Back to HomePage

Maintained by Computer and Electronic Services, Parliament of Tasmania. .
Feedback

Last Update: 24 November 2005