The Parliament of Tasmania from 1856

Surname: DRY
Given Names: Richard
Title and Honours: Sir
Qualifications:
Date and Place of Birth: 20 September 1815 - Elphin Farm, Tasmania
Date of Death: 1 August 1869 - Hobart, Tasmania

Legislative Council: (1) 24 October 1851 (2) 23 December 1862
Electorate: (1) Launceston (2) Tamar
Party: Independent
Positions Held: Speaker 1851-55; Premier & Colonial Secretary 24 November 1866-1 August 1869
Minister: Yes
Date of Departure: (1) 1855 (2) 1 August 1869
Reason for Departure: (1) Resigned. (2) Died in office.

Comments: First Tasmanian-born Premier.

House of Assembly Long Room Picture: 69

House of Assembly Long Room Picture Number indicates each Member's position in the photographic record.
Source: Parliament of Tasmania Members Biographical Database, Tasmanian Parliamentary Library.
Additional Reference Material:

A Handbook of Australian Government and Politics, 1890-1964 [by] Colin A. Hughes and B. D. Graham. Canberra, ANU Press, 1968.
Biographical Register of the Tasmanian Parliament, 1851-1960 / Scott Bennett and Barbara Bennett. Canberra : ANU, 1980.
A   B   C   D   E   F   G   H   I   J   K   L   M   N   O   P   Q   R   S   T   U   V   W   X   Y   Z

[Committees] [Hansard] [Historical Resources] [House of Assembly]
[Legislative Council] [
Parliamentary Library] [Research Service
]
Back to HomePage

Maintained by Computer and Electronic Services, Parliament of Tasmania. .
Feedback

Last Update: 24 November 2005