The Parliament of Tasmania from 1856

Surname: FENTON
Given Names: Charles Balfour Marcus
Title and Honours: Mr, OA (1982), Hon. (21 July 1981)
Qualifications:
Date and Place of Birth: 17 January 1912 - Smithton, Tasmania
Date of Death: 12 June 2009

Legislative Council: 11 May 1957
Electorate: Russell
Party: Independent
Positions Held: Chair Committees 1971-72; President 7 June 1972 - 9 June 1981
Date of Departure: 23 May 1981
Reason for Departure: Retired.

Comments: Succeeded his uncle A.B. Fenton. Re-elected unopposed 1969. As President, he was made a member of the Executive Council on 3 December 1975 to commemorate 150th anniversary of first sitting of EC. Condolence Motion in LC 16 June 2009.

House of Assembly Long Room Picture: 530

House of Assembly Long Room Picture Number indicates each Member's position in the photographic record.
Source: Parliament of Tasmania Members Biographical Database, Tasmanian Parliamentary Library.
Additional Reference Material:

A Handbook of Australian Government and Politics, 1890-1964 [by] Colin A. Hughes and B. D. Graham. Canberra, ANU Press, 1968.
Biographical Register of the Tasmanian Parliament, 1851-1960 / Scott Bennett and Barbara Bennett. Canberra : ANU, 1980.
A   B   C   D   E   F   G   H   I   J   K   L   M   N   O   P   Q   R   S   T   U   V   W   X   Y   Z

[Committees] [Hansard] [Historical Resources] [House of Assembly]
[Legislative Council] [
Parliamentary Library] [Research Service
]
Back to HomePage

Maintained by Computer and Electronic Services, Parliament of Tasmania. .
Feedback

Last Update: 24 November 2005