The Parliament of Tasmania from 1856

Surname: GRAY
Given Names: James
Title and Honours: Mr
Qualifications:
Date and Place of Birth: 1820 - Ballybay, County Monaghan, Ireland
Date of Death: 21 January 1889 - Hobart, Tasmania

House of Assembly: (1) 31 August 1872 (2) 30 May 1882
Electorate: (1) West Hobart (2) Sorell
Party: Independent
Positions Held:
Minister: No
Date of Departure: (1) April 1877 (2) January 1889
Reason for Departure:

Comments: Convict transported for subornation to perjury 1843: arrived in Tasmania 1844; ticket-of-leave 1847; free certificate 1853.

House of Assembly Long Room Picture: 156

House of Assembly Long Room Picture Number indicates each Member's position in the photographic record.
Source: Parliament of Tasmania Members Biographical Database, Tasmanian Parliamentary Library.
Additional Reference Material:

A Handbook of Australian Government and Politics, 1890-1964 [by] Colin A. Hughes and B. D. Graham. Canberra, ANU Press, 1968.
Biographical Register of the Tasmanian Parliament, 1851-1960 / Scott Bennett and Barbara Bennett. Canberra : ANU, 1980.
A   B   C   D   E   F   G   H   I   J   K   L   M   N   O   P   Q   R   S   T   U   V   W   X   Y   Z

[Committees] [Hansard] [Historical Resources] [House of Assembly]
[Legislative Council] [
Parliamentary Library] [Research Service
]
Back to HomePage

Maintained by Computer and Electronic Services, Parliament of Tasmania. .
Feedback

Last Update: 24 November 2005