The Parliament of Tasmania from 1856

Surname: GREEN
Given Names: Geoffrey Hewett
Title and Honours: Mr
Qualifications:
Date and Place of Birth: 15 March 1901 - Launceston, Tasmania
Date of Death: 21 April 1959 - Melbourne, Victoria

Legislative Council: (1) 23 February 1946 (2) 23 February 1946 (see comments)
Electorate: (1) Cambridge (seat transferred to Monmouth 1946) (2) Monmouth
Party: Independent
Positions Held: President 17 May 1955 - 21 April 1959
Minister: No
Date of Departure: (1) 23 February (see comments) (2) 21 April 1959
Reason for Departure: (1) Seat abolished. (2) Died in office.

Comments: Seat of Cambridge transferred to Monmouth 1946.
Re-elected unopposed 1957.
Condolence motion in HA & LC 2 June 1959.


House of Assembly Long Room Picture: 471

House of Assembly Long Room Picture Number indicates each Member's position in the photographic record.
Source: Parliament of Tasmania Members Biographical Database, Tasmanian Parliamentary Library.
Additional Reference Material:

A Handbook of Australian Government and Politics, 1890-1964 [by] Colin A. Hughes and B. D. Graham. Canberra, ANU Press, 1968.
Biographical Register of the Tasmanian Parliament, 1851-1960 / Scott Bennett and Barbara Bennett. Canberra : ANU, 1980.
A   B   C   D   E   F   G   H   I   J   K   L   M   N   O   P   Q   R   S   T   U   V   W   X   Y   Z

[Committees] [Hansard] [Historical Resources] [House of Assembly]
[Legislative Council] [
Parliamentary Library] [Research Service
]
Back to HomePage

Maintained by Computer and Electronic Services, Parliament of Tasmania. .
Feedback

Last Update: 24 November 2005