The Parliament of Tasmania from 1856

Surname: GREGSON
Given Names: Thomas George
Title and Honours: Mr
Qualifications:
Date and Place of Birth: 7 February 1796 - Buckton, Northumberland, England
Date of Death: 4 January 1874 - Risdon, Tasmania

House of Assembly: 19 September 1856
Electorate: Richmond
Party:
Positions Held: Opposition Leader 1856 - February 1857; 25 April 1857 - July 1862
Minister:
Minister: Premier February - April 1857
Date of Departure: 30 September 1872
Reason for Departure: Retired.

Legislative Council: 31 October 1851
Electorate: Richmond
Party:
Positions Held:
Date of Departure: August 1856
Reason for Departure: Resigned to stand for first Assembly election. Successful.

Comments:

House of Assembly Long Room Picture: 18

House of Assembly Long Room Picture Number indicates each Member's position in the photographic record.
Source: Parliament of Tasmania Members Biographical Database, Tasmanian Parliamentary Library.
Additional Reference Material:

A Handbook of Australian Government and Politics, 1890-1964 [by] Colin A. Hughes and B. D. Graham. Canberra, ANU Press, 1968.
Biographical Register of the Tasmanian Parliament, 1851-1960 / Scott Bennett and Barbara Bennett. Canberra : ANU, 1980.
A   B   C   D   E   F   G   H   I   J   K   L   M   N   O   P   Q   R   S   T   U   V   W   X   Y   Z

[Committees] [Hansard] [Historical Resources] [House of Assembly]
[Legislative Council] [
Parliamentary Library] [Research Service
]
Back to HomePage

Maintained by Computer and Electronic Services, Parliament of Tasmania. .
Feedback

Last Update: 24 November 2005