The Parliament of Tasmania from 1856

Surname: GROOM
Given Names: Raymond John
Title and Honours: Mr, Hon. (5 December 1978 for service as Federal minister.)
Qualifications: LLB
Date and Place of Birth: 3 September 1944 - Elsternwick, Victoria
Date of Death:

House of Assembly: 8 February 1986
Electorate: Denison
Party: Liberal
Positions Held:
Minister: Premier 17 February 1992 to 18 March 1996; various other portfolios
Date of Departure: 9 August 2001
Reason for Departure: Retired.

Comments:

House of Assembly Long Room Picture: 658

House of Assembly Long Room Picture Number indicates each Member's position in the photographic record.
Source: Parliament of Tasmania Members Biographical Database, Tasmanian Parliamentary Library.
Additional Reference Material:

A Handbook of Australian Government and Politics, 1890-1964 [by] Colin A. Hughes and B. D. Graham. Canberra, ANU Press, 1968.
Biographical Register of the Tasmanian Parliament, 1851-1960 / Scott Bennett and Barbara Bennett. Canberra : ANU, 1980.
A   B   C   D   E   F   G   H   I   J   K   L   M   N   O   P   Q   R   S   T   U   V   W   X   Y   Z

[Committees] [Hansard] [Historical Resources] [House of Assembly]
[Legislative Council] [
Parliamentary Library] [Research Service
]
Back to HomePage

Maintained by Computer and Electronic Services, Parliament of Tasmania. .
Feedback

Last Update: 24 November 2005