The Parliament of Tasmania from 1856

Surname: HARTNOLL
Given Names: William
Title and Honours: Mr
Qualifications:
Date and Place of Birth: 17 April 1841 - Longford, Tasmania
Date of Death: 11 July 1932 - Evandale, Tasmania

House of Assembly: (1) 12 November 1884 (2) 20 January 1897 Launceston
Electorate: (1) South Launceston (2) Launceston
Party: Free Trade
Positions Held:
Minister: No
Date of Departure: (1) January 1897 (2) March 1902
Reason for Departure: (1) Resigned to contest Launceston. Successful. (2) Resigned to contest Federal election. Successful.

Comments: MHR 1902-03

House of Assembly Long Room Picture: 193

House of Assembly Long Room Picture Number indicates each Member's position in the photographic record.
Source: Parliament of Tasmania Members Biographical Database, Tasmanian Parliamentary Library.
Additional Reference Material:

A Handbook of Australian Government and Politics, 1890-1964 [by] Colin A. Hughes and B. D. Graham. Canberra, ANU Press, 1968.
Biographical Register of the Tasmanian Parliament, 1851-1960 / Scott Bennett and Barbara Bennett. Canberra : ANU, 1980.
A   B   C   D   E   F   G   H   I   J   K   L   M   N   O   P   Q   R   S   T   U   V   W   X   Y   Z

[Committees] [Hansard] [Historical Resources] [House of Assembly]
[Legislative Council] [
Parliamentary Library] [Research Service
]
Back to HomePage

Maintained by Computer and Electronic Services, Parliament of Tasmania. .
Feedback

Last Update: 24 November 2005