The Parliament of Tasmania from 1856

Surname: HODGMAN
Given Names: William Clark ('Bill)
Title and Honours: Mr, OBE, Hon. (27 June 1983)
Qualifications: LLB, QC
Date and Place of Birth: 14 May 1909 - Hobart, Tasmania
Date of Death: 3 May 1997

House of Assembly: 19 February 1955
Electorate: Denison
Party: Liberal/Independent
Positions Held:
Minister: No
Date of Departure: 2 May 1964
Reason for Departure: Defeated.

Legislative Council: 22 May 1971
Electorate: Queenborough
Party: Independent (resigned from Liberal Party 1960)
Positions Held: President 9 June 1981 to 28 May 1983
Minister: No
Date of Departure: 28 May 1983
Reason for Departure: Retired.

Comments: Father of Michael, MLC, MHA, MHR; and Peter, MLC, MHA. Condolence motion in LC 17 June 1997, in HA 13 May 1997.

House of Assembly Long Room Picture: 522

House of Assembly Long Room Picture Number indicates each Member's position in the photographic record.
Source: Parliament of Tasmania Members Biographical Database, Tasmanian Parliamentary Library.
Additional Reference Material:

A Handbook of Australian Government and Politics, 1890-1964 [by] Colin A. Hughes and B. D. Graham. Canberra, ANU Press, 1968.
Biographical Register of the Tasmanian Parliament, 1851-1960 / Scott Bennett and Barbara Bennett. Canberra : ANU, 1980.
A   B   C   D   E   F   G   H   I   J   K   L   M   N   O   P   Q   R   S   T   U   V   W   X   Y   Z

[Committees] [Hansard] [Historical Resources] [House of Assembly]
[Legislative Council] [
Parliamentary Library] [Research Service
]
Back to HomePage

Maintained by Computer and Electronic Services, Parliament of Tasmania. .
Feedback

Last Update: 24 November 2005