The Parliament of Tasmania from 1856

Surname: HOGGINS
Given Names: Charles Davenport
Title and Honours: Mr
Qualifications: Lawyer; admitted to Bar 1893
Date and Place of Birth: 27 May 1862 - Hobart, Tasmania
Date of Death: 28 April 1923 - Sorell, Tasmania

House of Assembly: (1) 17 June 1898 (2) December 1900 (3) 7 July 1917
Electorate: (1) Hobart (2) Hobart (3) Denison
Party: Nationalist
Positions Held:
Minister: No
Date of Departure: (1) March 1900 (2) April 1903 (3) 31 May 1919
Reason for Departure: (3) Defeated.

Comments: Elected at by-election after resignation of W.A.Woods (ALP).

House of Assembly Long Room Picture: 255

House of Assembly Long Room Picture Number indicates each Member's position in the photographic record.
Source: Parliament of Tasmania Members Biographical Database, Tasmanian Parliamentary Library.
Additional Reference Material:

A Handbook of Australian Government and Politics, 1890-1964 [by] Colin A. Hughes and B. D. Graham. Canberra, ANU Press, 1968.
Biographical Register of the Tasmanian Parliament, 1851-1960 / Scott Bennett and Barbara Bennett. Canberra : ANU, 1980.
A   B   C   D   E   F   G   H   I   J   K   L   M   N   O   P   Q   R   S   T   U   V   W   X   Y   Z

[Committees] [Hansard] [Historical Resources] [House of Assembly]
[Legislative Council] [
Parliamentary Library] [Research Service
]
Back to HomePage

Maintained by Computer and Electronic Services, Parliament of Tasmania. .
Feedback

Last Update: 24 November 2005