The Parliament of Tasmania from 1856

Surname: HOPE
Given Names: John
Title and Honours: Mr
Qualifications:
Date and Place of Birth: 23 July 1842 - Arberdeen, Scotland
Date of Death: 12 May 1926 - Sheffield, Tasmania

House of Assembly: (1) 9 March 1900 (2) 2 April 1903 (3) 30 April 1909
Electorate: (1) Devonport (2) Kentish (3) Wilmot (Lyons)
Party: Anti -Socialist
Positions Held:
Minister: No
Date of Departure: (1) April 1903 (2) April 1909 (3) 14 April 1911
Reason for Departure: (3) Resigned.

Legislative Council: 2 May 1911
Electorate: Meander
Party: Independent
Positions Held: Chair Committees 1921-26
Minister: No
Date of Departure: 12 May 1926
Reason for Departure: Died in office.

Comments:

House of Assembly Long Room Picture: 261

House of Assembly Long Room Picture Number indicates each Member's position in the photographic record.
Source: Parliament of Tasmania Members Biographical Database, Tasmanian Parliamentary Library.
Additional Reference Material:

A Handbook of Australian Government and Politics, 1890-1964 [by] Colin A. Hughes and B. D. Graham. Canberra, ANU Press, 1968.
Biographical Register of the Tasmanian Parliament, 1851-1960 / Scott Bennett and Barbara Bennett. Canberra : ANU, 1980.
A   B   C   D   E   F   G   H   I   J   K   L   M   N   O   P   Q   R   S   T   U   V   W   X   Y   Z

[Committees] [Hansard] [Historical Resources] [House of Assembly]
[Legislative Council] [
Parliamentary Library] [Research Service
]
Back to HomePage

Maintained by Computer and Electronic Services, Parliament of Tasmania. .
Feedback

Last Update: 24 November 2005