The Parliament of Tasmania from 1856

Surname: HOWROYD
Given Names: Eric Richard Aldred
Title and Honours: Mr
Qualifications:
Date and Place of Birth: 14 April 1900 - Launceston, Tasmania
Date of Death: 13 June 1980

House of Assembly: (1) 20 February 1937 (2) 4 September 1958
Electorate: (1) Bass (2) Denison
Party: ALP
Positions Held: Government Whip 1937-43
Minister: Yes
Date of Departure: (1) 5 May 1950 (2) 2 May 1959
Reason for Departure: (1) Defeated. (2) Defeated.

Comments: Son of Charles Howroyd MHA (Launceston/Bass) 1906-17. Elected second time by recount following resignation of Robert Cosgrove.

House of Assembly Long Room Picture: 438

House of Assembly Long Room Picture Number indicates each Member's position in the photographic record.
Source: Parliament of Tasmania Members Biographical Database, Tasmanian Parliamentary Library.
Additional Reference Material:

A Handbook of Australian Government and Politics, 1890-1964 [by] Colin A. Hughes and B. D. Graham. Canberra, ANU Press, 1968.
Biographical Register of the Tasmanian Parliament, 1851-1960 / Scott Bennett and Barbara Bennett. Canberra : ANU, 1980.
A   B   C   D   E   F   G   H   I   J   K   L   M   N   O   P   Q   R   S   T   U   V   W   X   Y   Z

[Committees] [Hansard] [Historical Resources] [House of Assembly]
[Legislative Council] [
Parliamentary Library] [Research Service
]
Back to HomePage

Maintained by Computer and Electronic Services, Parliament of Tasmania. .
Feedback

Last Update: 24 November 2005