The Parliament of Tasmania from 1856

Surname: JENSEN
Given Names: Jens August
Title and Honours: Mr
Qualifications:
Date and Place of Birth: 1865 - Ballarat, Victoria
Date of Death: 16 November 1936 - Melbourne, Victoria

House of Assembly: (1) 2 April 1903 (2) 30 April 1909 (3) 10 June 1922 (4) 30 May 1928
Electorate: (1) George Town (2) Wilmot (Lyons) (3) Bass (4) Wilmot (Lyons)
Party: (1) Independent (2) Independent Labor (3) ALP
Positions Held:
Minister: 20-27 October 1909
Date of Departure: (1) 30 April 1909 (2) 25 February 1910 (3) 3 June 1925 (4) 9 June 1934
Reason for Departure: (1) Transferred to new seat of Wilmot. (2) Resigned. (3) Defeated. (4) Retired.

Comments: MHR (Bass) 1910-19

House of Assembly Long Room Picture: 282

House of Assembly Long Room Picture Number indicates each Member's position in the photographic record.
Source: Parliament of Tasmania Members Biographical Database, Tasmanian Parliamentary Library.
Additional Reference Material:

A Handbook of Australian Government and Politics, 1890-1964 [by] Colin A. Hughes and B. D. Graham. Canberra, ANU Press, 1968.
Biographical Register of the Tasmanian Parliament, 1851-1960 / Scott Bennett and Barbara Bennett. Canberra : ANU, 1980.
A   B   C   D   E   F   G   H   I   J   K   L   M   N   O   P   Q   R   S   T   U   V   W   X   Y   Z

[Committees] [Hansard] [Historical Resources] [House of Assembly]
[Legislative Council] [
Parliamentary Library] [Research Service
]
Back to HomePage

Maintained by Computer and Electronic Services, Parliament of Tasmania. .
Feedback

Last Update: 24 November 2005