The Parliament of Tasmania from 1856

Surname: LOHREY
Given Names: Andrew Barnard Keith
Title and Honours: Mr, Hon (15 April 1991)
Qualifications: BA, PhD
Date and Place of Birth: 15 December 1939
Date of Death:

House of Assembly: 22 April 1972
Electorate: Wilmot/Lyons
Party: ALP
Positions Held: Speaker 11 September 1979 to 25 February 1980
Minister: Yes
Date of Departure: 8 February 1986
Reason for Departure: Defeated.

Comments: Named and suspended twice on 27 October 1983: for interjecting (1 day); for comments as he was leaving the Chamber (7 days). Named and suspended for refusing Speaker's order 31 October 1985.

House of Assembly Long Room Picture: 594

House of Assembly Long Room Picture Number indicates each Member's position in the photographic record.
Source: Parliament of Tasmania Members Biographical Database, Tasmanian Parliamentary Library.
Additional Reference Material:

A Handbook of Australian Government and Politics, 1890-1964 [by] Colin A. Hughes and B. D. Graham. Canberra, ANU Press, 1968.
Biographical Register of the Tasmanian Parliament, 1851-1960 / Scott Bennett and Barbara Bennett. Canberra : ANU, 1980.
A   B   C   D   E   F   G   H   I   J   K   L   M   N   O   P   Q   R   S   T   U   V   W   X   Y   Z

[Committees] [Hansard] [Historical Resources] [House of Assembly]
[Legislative Council] [
Parliamentary Library] [Research Service
]
Back to HomePage

Maintained by Computer and Electronic Services, Parliament of Tasmania. .
Feedback

Last Update: 24 November 2005