The Parliament of Tasmania from 1856

Surname: LYONS
Given Names: Kevin Orchard
Title and Honours: Mr, Hon. (15 April 1991)
Qualifications:
Date and Place of Birth: 7 February 1923 - Hobart, Tasmania
Date of Death: 24 May 2000 - Melbourne, Victoria

House of Assembly: 21 August 1948
Electorate: Darwin (Braddon)
Party: Liberal/Centre
Positions Held: Speaker 29 October 1956 to 1 June 1959
Minister: Yes
Date of Departure: 22 April 1972
Reason for Departure: Retired.

Comments: Resigned from Libs 7 September 1966 to form Centre Party. Held balance of power 1969-72.
Son of J.A. Lyons and Dame Enid Lyons.
Granted the right to use the title 'Honourable' for life on 15 April 1991.
Condolence motion in HA 25 May 2000.


House of Assembly Long Room Picture: 500

House of Assembly Long Room Picture Number indicates each Member's position in the photographic record.
Source: Parliament of Tasmania Members Biographical Database, Tasmanian Parliamentary Library.
Additional Reference Material:

A Handbook of Australian Government and Politics, 1890-1964 [by] Colin A. Hughes and B. D. Graham. Canberra, ANU Press, 1968.
Biographical Register of the Tasmanian Parliament, 1851-1960 / Scott Bennett and Barbara Bennett. Canberra : ANU, 1980.
A   B   C   D   E   F   G   H   I   J   K   L   M   N   O   P   Q   R   S   T   U   V   W   X   Y   Z

[Committees] [Hansard] [Historical Resources] [House of Assembly]
[Legislative Council] [Parliamentary Library] [Research Service]
Back to HomePage

Maintained by Computer and Electronic Services, Parliament of Tasmania.
Feedback