The Parliament of Tasmania from 1856

Surname: MARRIOTT
Given Names: Francis ('Frank')
Title and Honours: Mr
Qualifications:
Date and Place of Birth: 11 July 1874 - London, England
Date of Death: 9 February 1957 - Hobart, Tasmania

House of Assembly: (1) 10 June 1922 (2) 13 December 1941
Electorate: (1) Darwin (Braddon) (2) Bass
Party: (1) National (2) Liberal
Positions Held: Chair Committees 1922-25
Minister: No
Date of Departure: (1) 13 December 1941 (2) 23 November 1946
Reason for Departure: (1) Retired. (2) Retired.

Comments:Became blind in action in World War One. Learnt braille and typing and his wife, Alice, read bills aloud to him. Succeeded in Bass (1946) by his son Fred.

House of Assembly Long Room Picture: 375

House of Assembly Long Room Picture Number indicates each Member's position in the photographic record.
Source: Parliament of Tasmania Members Biographical Database, Tasmanian Parliamentary Library.
Additional Reference Material:

A Handbook of Australian Government and Politics, 1890-1964 [by] Colin A. Hughes and B. D. Graham. Canberra, ANU Press, 1968.
Biographical Register of the Tasmanian Parliament, 1851-1960 / Scott Bennett and Barbara Bennett. Canberra : ANU, 1980.
A   B   C   D   E   F   G   H   I   J   K   L   M   N   O   P   Q   R   S   T   U   V   W   X   Y   Z

[Committees] [Hansard] [Historical Resources] [House of Assembly]
[Legislative Council] [
Parliamentary Library] [Research Service
]
Back to HomePage

Maintained by Computer and Electronic Services, Parliament of Tasmania. .
Feedback

Last Update: 24 November 2005