The Parliament of Tasmania from 1856

Surname: McCALL
Given Names: John
Title and Honours: Dr, Sir (KCMG)
Qualifications: MD (Glasgow 1905), CM (Glasgow 1881), LLD  (Glasgow 1912), MB ("aeg" University of Tasmania 1891)
Date and Place of Birth: 10 August 1860 - East Devonport, Tasmania
Date of Death: 27 June 1919 - London, England

House of Assembly: (1) 12 November 1888 (2) 30 April 1901
Electorate: West Devon
Party: Protectionist
Positions Held:
Minister: 1903-04
Date of Departure: (1) December 1893 (2) April 1909
Reason for Departure:

Comments:

House of Assembly Long Room Picture: 221

House of Assembly Long Room Picture Number indicates each Member's position in the photographic record.
Source: Parliament of Tasmania Members Biographical Database, Tasmanian Parliamentary Library.
Additional Reference Material:

A Handbook of Australian Government and Politics, 1890-1964 [by] Colin A. Hughes and B. D. Graham. Canberra, ANU Press, 1968.
Biographical Register of the Tasmanian Parliament, 1851-1960 / Scott Bennett and Barbara Bennett. Canberra : ANU, 1980.
A   B   C   D   E   F   G   H   I   J   K   L   M   N   O   P   Q   R   S   T   U   V   W   X   Y   Z

[Committees] [Hansard] [Historical Resources] [House of Assembly]
[Legislative Council] [Parliamentary Library] [Research Service]
Back to HomePage

Maintained by Computer and Electronic Services, Parliament of Tasmania. .
Feedback