The Parliament of Tasmania from 1856

Surname: McDONALD
Given Names: James
Title and Honours: Mr
Qualifications:
Date and Place of Birth: 12 January 1877 - Newstead, Victoria
Date of Death: 17 October 1947 - Launceston, Tasmania

House of Assembly: 26 June 1915 (by-election)
Electorate: Bass
Party: ALP
Positions Held:
Minister: No
Date of Departure: 25 March 1916
Reason for Departure: Defeated.

Legislative Council: (1) 2 May 1916 (2) 8 May 1928
Electorate: Gordon
Party: ALP
Positions Held:
Minister: Yes
Date of Departure: (1) 2 May 1922 (2) 17 October 1947
Reason for Departure: (1) Defeated. (2) Died in office.

Comments: Father of J.J. McDonald & T.R. McDonald MHA. Re-elected unopposed 1940 and 1946.

House of Assembly Long Room Picture: 336

House of Assembly Long Room Picture Number indicates each Member's position in the photographic record.
Source: Parliament of Tasmania Members Biographical Database, Tasmanian Parliamentary Library.
Additional Reference Material:

A Handbook of Australian Government and Politics, 1890-1964 [by] Colin A. Hughes and B. D. Graham. Canberra, ANU Press, 1968.
Biographical Register of the Tasmanian Parliament, 1851-1960 / Scott Bennett and Barbara Bennett. Canberra : ANU, 1980.
A   B   C   D   E   F   G   H   I   J   K   L   M   N   O   P   Q   R   S   T   U   V   W   X   Y   Z

[Committees] [Hansard] [Historical Resources] [House of Assembly]
[Legislative Council] [
Parliamentary Library] [Research Service
]
Back to HomePage

Maintained by Computer and Electronic Services, Parliament of Tasmania. .
Feedback

Last Update: 24 November 2005