The Parliament of Tasmania from 1856

Surname: McFIE
Given Names: Hector
Title and Honours: Mr
Qualifications: Dip. Mech.Eng.
Date and Place of Birth: 3 October 1898 - Devonport, Tasmania
Date of Death: 23 May 1982

Legislative Council: 4 September 1954
Electorate: Mersey
Party: Independent
Positions Held: Chair Committees 1968-71; President 12 October 1971 to 25 May 1972
Minister: No
Date of Departure: 25 May 1972
Reason for Departure: Retired.

Comments: Re-elected unopposed 1966.

House of Assembly Long Room Picture: 520

House of Assembly Long Room Picture Number indicates each Member's position in the photographic record.
Source: Parliament of Tasmania Members Biographical Database, Tasmanian Parliamentary Library.
Additional Reference Material:

A Handbook of Australian Government and Politics, 1890-1964 [by] Colin A. Hughes and B. D. Graham. Canberra, ANU Press, 1968.
Biographical Register of the Tasmanian Parliament, 1851-1960 / Scott Bennett and Barbara Bennett. Canberra : ANU, 1980.
A   B   C   D   E   F   G   H   I   J   K   L   M   N   O   P   Q   R   S   T   U   V   W   X   Y   Z

[Committees] [Hansard] [Historical Resources] [House of Assembly]
[Legislative Council] [
Parliamentary Library] [Research Service
]
Back to HomePage

Maintained by Computer and Electronic Services, Parliament of Tasmania. .
Feedback

Last Update: 24 November 2005