The Parliament of Tasmania from 1856

Surname: MEREDITH
Given Names: Charles
Title and Honours: Mr
Qualifications:
Date and Place of Birth: 1811 - Rayston, Pembrokeshire, England
Date of Death: 2 March 1880 - Launceston, Tasmania

House of Assembly: (1) 12 September 1856 (2) October 1861 (3) 26 November 1862 (4) 26 October 1866 (5) 11 September 1871 (6) 19 August 1876 (7) 5 June 1877
Electorate: (1) Glamorgan (2) Hobart Town (3) Glamorgan (4) Kingborough (5) West Devon (6) Norfolk Plains (7) West Devon
Party:
Positions Held: Opposition Leader 1862-63; November 1866-72. Chair Committees 1875-76
Minister: Various times and portfolios.
Date of Departure: (1) June 1861 (2) November 1862 (3) October 1866 (4) September 1871 (5) July 1876 (6) June 1877 (7) June 1879
Reason for Departure: (3) Defeated. (7) Resigned.

Legislative Council: 19 March 1855
Electorate: Glamorgan
Party: Independent
Positions Held:
Minister: No
Date of Departure: 1856
Reason for Departure: Seat abolished in Parliament restructure.

Comments: Only person to hold LC seat of Glamorgan.

House of Assembly Long Room Picture: 26

House of Assembly Long Room Picture Number indicates each Member's position in the photographic record.
Source: Parliament of Tasmania Members Biographical Database, Tasmanian Parliamentary Library.
Additional Reference Material:

A Handbook of Australian Government and Politics, 1890-1964 [by] Colin A. Hughes and B. D. Graham. Canberra, ANU Press, 1968.
Biographical Register of the Tasmanian Parliament, 1851-1960 / Scott Bennett and Barbara Bennett. Canberra : ANU, 1980.
A   B   C   D   E   F   G   H   I   J   K   L   M   N   O   P   Q   R   S   T   U   V   W   X   Y   Z

[Committees] [Hansard] [Historical Resources] [House of Assembly]
[Legislative Council] [
Parliamentary Library] [Research Service
]
Back to HomePage

Maintained by Computer and Electronic Services, Parliament of Tasmania. .
Feedback

Last Update: 24 November 2005