The Parliament of Tasmania from 1856

Surname: MOORE
Given Names: William
Title and Honours: Mr
Qualifications:
Date and Place of Birth: 26 August 1823 - Isle of Man
Date of Death: 9 August 1914 - Hobart, Tasmania

House of Assembly: 14 September 1871
Electorate: Wellington
Party: Independent
Positions Held:
Minister: Yes
Date of Departure: August 1877
Reason for Departure: Resigned.

Legislative Council: (1) 13 September 1877 (2) 20 November 1885
Electorate: (1) Mersey (2) Russell
Party: Independent
Positions Held: President 9 July 1889 to 20 April 1894
Minister: Yes
Date of Departure: (1) 1885 (2) 4 May 1909
Reason for Departure: (1) Transferred to Russell 1885. (2) Retired.

Comments: First member for new seat of Russell 1885.

House of Assembly Long Room Picture: G

House of Assembly Long Room Picture Number indicates each Member's position in the photographic record.
Source: Parliament of Tasmania Members Biographical Database, Tasmanian Parliamentary Library.
Additional Reference Material:

A Handbook of Australian Government and Politics, 1890-1964 [by] Colin A. Hughes and B. D. Graham. Canberra, ANU Press, 1968.
Biographical Register of the Tasmanian Parliament, 1851-1960 / Scott Bennett and Barbara Bennett. Canberra : ANU, 1980.
A   B   C   D   E   F   G   H   I   J   K   L   M   N   O   P   Q   R   S   T   U   V   W   X   Y   Z

[Committees] [Hansard] [Historical Resources] [House of Assembly]
[Legislative Council] [
Parliamentary Library] [Research Service
]
Back to HomePage

Maintained by Computer and Electronic Services, Parliament of Tasmania. .
Feedback

Last Update: 24 November 2005