The Parliament of Tasmania from 1856

Surname: NEILSON
Given Names: William Arthur
Title and Honours: Mr, AC, Hon. (23 November 1977)
Qualifications:
Date and Place of Birth: 27 August 1925 - Hobart, Tasmania
Date of Death: 9 November 1989

House of Assembly: 23 November 1946
Electorate: Franklin
Party: ALP
Positions Held:
Minister: Premier 31 March 1975 to 1 December 1977; various other portfolios
Date of Departure: 1 December 1977
Reason for Departure: Resigned.

Comments: Became Agent-General in London after resignation.
For many years held record as youngest member (at 21) elected to HA.
Theatre critic for Mercury during 1980s.

House of Assembly Long Room Picture: 487

House of Assembly Long Room Picture Number indicates each Member's position in the photographic record.
Source: Parliament of Tasmania Members Biographical Database, Tasmanian Parliamentary Library.
Additional Reference Material:

A Handbook of Australian Government and Politics, 1890-1964 [by] Colin A. Hughes and B. D. Graham. Canberra, ANU Press, 1968.
Biographical Register of the Tasmanian Parliament, 1851-1960 / Scott Bennett and Barbara Bennett. Canberra : ANU, 1980.
A   B   C   D   E   F   G   H   I   J   K   L   M   N   O   P   Q   R   S   T   U   V   W   X   Y   Z

[Committees] [Hansard] [Historical Resources] [House of Assembly]
[Legislative Council] [
Parliamentary Library] [Research Service
]
Back to HomePage

Maintained by Computer and Electronic Services, Parliament of Tasmania. .
Feedback

Last Update: 24 November 2005