The Parliament of Tasmania from 1856

Surname: ORCHARD
Given Names: John Raymond
Title and Honours: Mr
Qualifications: BA (1929); MA (1942)
Date and Place of Birth: 29 March 1906 - Launceston, Tasmania
Date of Death: 20 June 1995

House of Assembly: 21 August 1948
Electorate: Bass
Party: Liberal
Positions Held:
Minister: No
Date of Departure: 25 March 1954
Reason for Departure: Resigned to contest Cornwall. (LC). Successful.

Legislative Council: (1) 8 May 1954 (2) 29 January 1966
Electorate: (1) Cornwall (2) Launceston
Party: Liberal
Positions Held:
Minister: No
Date of Departure: (1) 16 December 1961 (2) 21 December 1968
Reason for Departure: (1) Resigned. (2) Forced to vacate seat. Defeated.

Comments: Subject of Constitution (Disqualification Removal) Act 1968; Published Autobiography Not to Yield 1982. Condolence motion in HA 29 June 1995.

House of Assembly Long Room Picture: 499

House of Assembly Long Room Picture Number indicates each Member's position in the photographic record.
Source: Parliament of Tasmania Members Biographical Database, Tasmanian Parliamentary Library.
Additional Reference Material:

A Handbook of Australian Government and Politics, 1890-1964 [by] Colin A. Hughes and B. D. Graham. Canberra, ANU Press, 1968.
Biographical Register of the Tasmanian Parliament, 1851-1960 / Scott Bennett and Barbara Bennett. Canberra : ANU, 1980.
A   B   C   D   E   F   G   H   I   J   K   L   M   N   O   P   Q   R   S   T   U   V   W   X   Y   Z

[Committees] [Hansard] [Historical Resources] [House of Assembly]
[Legislative Council] [
Parliamentary Library] [Research Service
]
Back to HomePage

Maintained by Computer and Electronic Services, Parliament of Tasmania. .
Feedback

Last Update: 24 November 2005