The Parliament of Tasmania from 1856

Surname: O'REILLY
Given Names: Christopher
Title and Honours: Mr
Qualifications:
Date and Place of Birth: 1835 - Ireland
Date of Death: 11 January 1910 - Longford, Tasmania

House of Assembly: (1) 28 September 1871 (2) 29 March 1906
Electorate: (1) Kingborough (2) Ringarooma
Party:
Positions Held:
Minister: Several terms
Date of Departure: (1) December 1882 (2) 30 April 1909
Reason for Departure: (2) Resigned.

Legislative Council: 4 May 1909
Electorate: South Esk
Party: Independent
Positions Held:
Minister: Yes
Date of Departure: 11 January 1910
Reason for Departure: Died in office.

Comments:

House of Assembly Long Room Picture: 132

House of Assembly Long Room Picture Number indicates each Member's position in the photographic record.
Source: Parliament of Tasmania Members Biographical Database, Tasmanian Parliamentary Library.
Additional Reference Material:

A Handbook of Australian Government and Politics, 1890-1964 [by] Colin A. Hughes and B. D. Graham. Canberra, ANU Press, 1968.
Biographical Register of the Tasmanian Parliament, 1851-1960 / Scott Bennett and Barbara Bennett. Canberra : ANU, 1980.
A   B   C   D   E   F   G   H   I   J   K   L   M   N   O   P   Q   R   S   T   U   V   W   X   Y   Z

[Committees] [Hansard] [Historical Resources] [House of Assembly]
[Legislative Council] [
Parliamentary Library] [Research Service
]
Back to HomePage

Maintained by Computer and Electronic Services, Parliament of Tasmania. .
Feedback

Last Update: 24 November 2005