The Parliament of Tasmania from 1856

Surname: PARK
Given Names: Archibald Richard
Title and Honours: Sir (CMG 1955; Kt 1958)
Qualifications:
Date and Place of Birth: 18 September 1888 - Wallsend, NSW.
Date of Death: 18 November 1959 - Hobart, Tasmania

House of Assembly: (1) 7 November 1949 (2) 2 May 1959
Electorate: (1) Franklin (2) Denison
Party: Liberal
Positions Held:
Minister: No
Date of Departure: (1) 19 February 1955 (2) 18 November 1959
Reason for Departure: (1) Resigned. (2) Died in office.

Comments: Condolence motion in HA & LC 19 November 1959.

House of Assembly Long Room Picture: 505

House of Assembly Long Room Picture Number indicates each Member's position in the photographic record.
Source: Parliament of Tasmania Members Biographical Database, Tasmanian Parliamentary Library.
Additional Reference Material:

A Handbook of Australian Government and Politics, 1890-1964 [by] Colin A. Hughes and B. D. Graham. Canberra, ANU Press, 1968.
Biographical Register of the Tasmanian Parliament, 1851-1960 / Scott Bennett and Barbara Bennett. Canberra : ANU, 1980.
A   B   C   D   E   F   G   H   I   J   K   L   M   N   O   P   Q   R   S   T   U   V   W   X   Y   Z

[Committees] [Hansard] [Historical Resources] [House of Assembly]
[Legislative Council] [
Parliamentary Library] [Research Service
]
Back to HomePage

Maintained by Computer and Electronic Services, Parliament of Tasmania. .
Feedback

Last Update: 24 November 2005