The Parliament of Tasmania from 1856

Surname: PATMORE
Given Names: Peter James
Title and Honours: Dr, Hon. (25 March 1992)
Qualifications: LLB, DipCrim; PhD (Political Science 2000)
Date and Place of Birth: 5 November 1952 - Launceston, Tasmania
Date of Death:

House of Assembly: 15 August 1984
Electorate: Bass
Party: ALP
Positions Held:
Minister: Yes
Date of Departure: 20 July 2002
Reason for Departure: Retired.

Comments: Named and suspended for interrupting Mr Speaker 23 July 1986. Suspended half day for interjecting 4 October 1995.
Announced his retirement 16 June 2002 just before 2002 election.
Granted the right to use the title 'Honourable' for life on 25 March 1992.

House of Assembly Long Room Picture: 651

House of Assembly Long Room Picture Number indicates each Member's position in the photographic record.
Source: Parliament of Tasmania Members Biographical Database, Tasmanian Parliamentary Library.
Additional Reference Material:

A Handbook of Australian Government and Politics, 1890-1964 [by] Colin A. Hughes and B. D. Graham. Canberra, ANU Press, 1968.
Biographical Register of the Tasmanian Parliament, 1851-1960 / Scott Bennett and Barbara Bennett. Canberra : ANU, 1980.
A   B   C   D   E   F   G   H   I   J   K   L   M   N   O   P   Q   R   S   T   U   V   W   X   Y   Z

[Committees] [Hansard] [Historical Resources] [House of Assembly]
[Legislative Council] [Parliamentary Library] [Research Service]
Back to HomePage

Maintained by Computer and Electronic Services, Parliament of Tasmania.
Feedback