The Parliament of Tasmania from 1856

Surname: PEARSALL
Given Names: Benjamin James
Title and Honours: Mr
Qualifications:
Date and Place of Birth: 1 December 1878 - Clarence Plains, Tasmania
Date of Death: 18 January 1951 - Kingston, Tasmania

House of Assembly: (1) 30 May 1928 (2) 9 June 1934
Electorate: Franklin
Party: Independent
Positions Held:
Minister: No
Date of Departure: (1) 9 May 1931 (2) 20 February 1937
Reason for Departure: (1) Defeated. (2) Defeated.


Comments: Father of Thomas; grandfather of Geoffrey (MHAs).

House of Assembly Long Room Picture: 406

House of Assembly Long Room Picture Number indicates each Member's position in the photographic record.
Source: Parliament of Tasmania Members Biographical Database, Tasmanian Parliamentary Library.
Additional Reference Material:

A Handbook of Australian Government and Politics, 1890-1964 [by] Colin A. Hughes and B. D. Graham. Canberra, ANU Press, 1968.
Biographical Register of the Tasmanian Parliament, 1851-1960 / Scott Bennett and Barbara Bennett. Canberra : ANU, 1980.
A   B   C   D   E   F   G   H   I   J   K   L   M   N   O   P   Q   R   S   T   U   V   W   X   Y   Z

[Committees] [Hansard] [Historical Resources] [House of Assembly]
[Legislative Council] [
Parliamentary Library] [Research Service
]
Back to HomePage

Maintained by Computer and Electronic Services, Parliament of Tasmania. .
Feedback

Last Update: 24 November 2005