The Parliament of Tasmania from 1856

Surname: PEARSALL
Given Names: Thomas Gordon
Title and Honours: Mr
Qualifications:
Date and Place of Birth: 11 April 1920 - Herbert, Tasmania
Date of Death: 28 December 2003 - Queensland

House of Assembly: 6 May 1950
Electorate: Franklin
Party: Liberal
Positions Held:
Minister: No
Date of Departure: 27 November 1966
Reason for Departure: Resigned to contest Reps election. Successful.

Comments: Son of Benjamin Pearsall MHA (Franklin) 1928-31; 1934-37. Succeeded by son Geoffrey 1969-88. Named and forced to apologise to the House 12 November 1959. Named and suspended 20 September 1962. Condolence motion in HA 20 April 2004.
MHR 1966-69.

House of Assembly Long Room Picture: 508

House of Assembly Long Room Picture Number indicates each Member's position in the photographic record.
Source: Parliament of Tasmania Members Biographical Database, Tasmanian Parliamentary Library.
Additional Reference Material:

A Handbook of Australian Government and Politics, 1890-1964 [by] Colin A. Hughes and B. D. Graham. Canberra, ANU Press, 1968.
Biographical Register of the Tasmanian Parliament, 1851-1960 / Scott Bennett and Barbara Bennett. Canberra : ANU, 1980.
A   B   C   D   E   F   G   H   I   J   K   L   M   N   O   P   Q   R   S   T   U   V   W   X   Y   Z

[Committees] [Hansard] [Historical Resources] [House of Assembly]
[Legislative Council] [
Parliamentary Library] [Research Service
]
Back to HomePage

Maintained by Computer and Electronic Services, Parliament of Tasmania. .
Feedback

Last Update: 24 November 2005